1-NASIL BİR TATİL YAPACAĞINIZA KARAR VERİN

Öncelikle tatil de ne yapacağınıza karar vermeniz gerekiyor.

a-Tatilde yemek içmek, akşama kadar yatmak güneşlenmek, havuzun ve denizin tadını çıkarmak mı istersiniz ?

b-Yoksa gittiğiniz yerin köylerini kasabalarını plajlarını gezip, restaurantlarının kafelerinin yöresel yemeklerinin tadına mı bakmak istersiniz?

1. seçenek sizi dinlendirir ayrıcada sıkabilir ve bütçenizi sarsabilir çünkü terciğiniz herşey dahil bir otel olacaktır. 2. seçeneği seçerseniz herşey sizin elinizde. Ekonomik bir otel pansiyon veya apart seçip paranızı gezmeye ayırırsınız. Bu sizi yorar ama sıkılmazsınız ve zamanın nasıl geçtiğini anlamazsınız.


2-KONAKLAMA TÜRÜNÜZÜ SEÇİN

Tam pansiyon, yarım pansiyon, herşey dahil oteller, pansiyonlar, apart oteller arasından size uygun olan tercihi seçin.Otelinizi seçerken muhakkak tesis hakkında müşterilerin yazmış oldukları yorumları okuyun.Google a tesisin adını yazın google daki yorumları okuyarak başlayabilirsiniz. Tesisin satışta olduğu sitelerdeki yorumları okuyun ve fiyatlarına bakın. Buralardaki yorumlar daha gerçekçidir çünkü kalmış olan misafirler tecrübelerini yazmışlardır fakat google veya tripadvisor gibi sitelere herkesin yorum yazması mümkündür.Tesisin puanına bakın . 10 üzerinden en az 8 veya 5 üzerinden en az 4 puan almış bir tesis iyidir.Diğerlerini tercih etmek tamamen bütçenize kalmış.

Konaklama türlerini ve farklarını inceleyin

3-NASIL GİDECEĞİNİZE KARAR VERİN

Gideceğiniz yeri gezmek istiyorsanız muhakkak arabanızla gidin, köyler ve kasabalar, antik kentler, harika plajlar yakın şehirler.Gideceğiniz yer uzaksa veya arabanız yoksa uçakla gidip havalimanından araba kiralamak uygun olacaktır. Tatil yerlerindeki araba kiralama fiyatları havalimanındaki büyük firmalara göre pahalıdır. Otelde kalacaksanız arabaya gerek yok, otele o kadar para verdikten sonra dışarı çıkıp ne yapacaksınız ?

4-KAÇ GÜN KALACAĞINIZA KARAR VERİN

1-2-3 kalacaksanız otel daha fazla kalacaksanız daire kiralamanız daha uygun olur. Genelde birçok tesis tek gecelik konaklama kabul etmez en az 2 gece ayırmanız yararınıza olur, bir yeri gezmek için en az 5 gün tavsiyedir. Marmaris'e ilk defa gelecekseniz en az 1 hafta ayırın5-NE ZAMAN GİDECEĞİNİZE KARAR VERİN

Fiyatlar tamamen arz talep şeklinde artmaktadır. Okulların kapalı olduğu Temmuz ve Ağustos ayları en pahalı zamandır.Çocuğunuz yoksa tavsiyemiz bu iki ay haricinde tatile çıkmanız.15 Eylül sonrası en idealidir havalar ve deniz sıcak, fiyatlar düşme eğilimindedir. Ekim ayı sonuna kadar Marmaris'te havalar +25 ve deniz suyu sıcaklığı +20 derece civarındadır.

Eğer çocuğunuz varsa; haziran 15-30 arası veya eylül 01-15 arası uygun fiyata yer bulabilirsiniz.Bayramlar en pahalı zamandır ve rezervasyonunuzu erkenden yapmanız yararınıza olacaktır. Son dakikaya kalırsanız en az 2 katı fiyat ödemek zorunda kalırsınız. Yerinizi ayırtmadan giderseniz, kısıtlı zamanınızı otel aramakla geçirirsiniz .Sakın böyle bir hata yapmayın !

5-ERKEN REZERVASYON YAPIN

Otel fiyatları uçaktaki koltuk sayısı gibidir. Ne kadar erken alırsanız o kadar ucuza bilet bulabilirsiniz. Oda sayısı azaldıkça fiyat artar.Erken rezervasyonda depozito kabul eden işletmeler bulmanız lehinize olacaktır. Sadece 1 yada 2 günlük kaparo göndererek fiyatlar yükselmeden yerinizi ayırtabilirsiniz.

6-ARACILARI ARADAN ÇIKARIN !

Meşhur tatil web siteleri BOOKING, ETS, TATILBUDUR, TATILSEPETI, AIRBNB VE YUZLERCESİ %10 - %20 komisyon oranıyla çalışmaktadır. İşletmeye ulaşarak direk indirim talep edebilirsiniz. Büyük otellerde muhattabınız resepsiyonist olacağından fazla bir şansınız olmayabilir, fakat küçük işletmelerde işletme sahibine ulaşmanız daha kolaydır.

7-NAKİT ÖDEYİN

Nakit ödeyerek %10 a yakın bir indirim talebinde bulunabilirsiniz.Bankaların aldıkları %2 ye yakın komsiyon ve %8 lik konaklama vergisi düşülebilir.

8-UZUN SÜRE KALIN

1 gece kalacağız indirim var mı ? Güldürmeyin insanı 1 gece için çoğu yer müşteri kabul etmez, 1 gece için tüm oda temizlenecek, havlular çarşaflar yıkanacak düşünsenize bir de indirim isityorsunuz? 1 haftadan az kalacaksanız böyle bir talepte bulunmayın.

9-KALABALIK GİDİN

Tek kişi tatile çıkmak hiçte akıllıca değil. Çünkü 1 kişide kalsanız 2 kişide kalsanız sizden aynı miktarı alırlar sonuç olarak size odayı veriyorlar, herşey dahil otelde ufak bir indirim olabilir o da tabiki yemek ve içecekten. 1 kişi iseniz kesinlikle apartta değil otelde kalın çünkü aynı fiyata yemek yersiniz apartta ise kendiniz yapmak zorundasınızdır. 2-3 aile gidecekseniz ayrıca bir indirim isteyebilirsiniz.

10-DAİRE KİRALAYIN !

Mutfaklı çamaşır makineli bir daire uzun süre tatil yapmak isteyenler için idealdir. Herşey dahil otele vereceğiniz paranın 1/4 üne kalmanız mümkündür. Dışarıda yemek yemek kalabalık bir aile için oldukça masraflıdır. Yemeğinizi dairenizde pişirmek bütçe olarak sizi oldukça rahatlatacaktır.

Ucuza tatil nasıl yapılır ?

marmaris-tekne-turu
OTEL KARŞILAŞTIRMA
 1. Apart-otel
 2. Oda kahvaltı
 3. Tam pansiyon
 4. Yarım pansiyon
 5. Herşey dahil
marmaris-tatil
MARMARİS GEZİLECEK YERLER
 1. Marmaris marina
 2. Marmaris kalesi
 3. Marmaris macera parkı
 4. Marmaris Nimara mağarası
 5. Marmaris gençlik meydanı
kaplumbağa plajı
MARMARİS ETRAFINDAKİ YERLER
 1. İncekum
 2. Kızkumu
 3. Turgut şelalesi
 4. Kleopatra Adası
 5. Selimiye-Bozburun
marmaris-tekne-turu
MARMARİS GÜNLÜK TURLAR
 1. Marmaris koyları
 2. Kaplumbağa plajı
 3. Kleopatra adası
 4. Hisarönü tekne turu
 5. Özel yat turu